Światowy Dzień POChP – Zaproszenie

 • 13 listopada 2010  

  Szanowna Pani! Szanowny Panie!

  W trosce o zdrowie mieszkańców Częstochowy Pracownia Spirometryczna Przychodni Południe zaprasza Panią/Pana do przeprowadzenia badania spirometrycznego płuc 17 listopada, w Światowym Dniu Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc. Zapraszamy do wykonania bezpłatnie i bez skierowania badania osoby palące papierosy, byłych palaczy, biernych palaczy oraz osoby z objawami POCHP (kaszel i duszność po wysiłku).

  Badanie spirometryczne jest prostym, nieinwazyjnym testem oceniającym czynność płuc. Badanie będzie wykonane w naszej Pracowni Spirometrycznej wyposażonej w nowoczesny Spirometr Lungtest 1000, który wykonuje badania zgodnie z obowiązującymi standardami i kontroluje poprawność wykonania badań zgodnie z zaleceniami ERS/ATS.

  Badanie ma na celu wczesne rozpoznanie przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), znanej też pod nazwą rozedma lub przewlekłe zapalenie oskrzeli. POChP jest bardzo rozpowszechnioną chorobą na świecie i w Polsce, występującą najczęściej u wieloletnich palaczy tytoniu. Choroba rozpoznawana jest późno, miedzy 50 a 60 rokiem życia, kiedy jest znacznie zaawansowana i postępuje mimo leczenia. Choroba zaczyna się od przewlekłego kaszlu i odpluwania niewielkiej ilości wydzieliny – szczególnie rano. Po latach pojawia się duszność podczas wysiłku. Początkowo występuje ona kilkakrotnie w ciągu roku, zazwyczaj podczas infekcji, z czasem duszność utrwala się.

  Przewlekła obturacyjna choroba płuc nie leczona prowadzi do przewlekłego niedotlenienia organizmu, niewydolności serca i przedwczesnego zgonu. W Polsce zapada na nią co piąta osoba paląca, czynnie lub biernie narażona na działanie dymu tytoniowego (ponad 2 miliony ludzi) i jest czwartą w kolejności przyczyną zgonów (co roku umiera na nią blisko 15 tysięcy) i jest powodem 20 proc. przyznawanych rent inwalidzkich. W Polsce ponad 10 milionów jest zagrożonych tą chorobą z powodu palenia papierosów, które jest jej główną przyczyną.

  Dlatego proszę przyjąć nasze Zaproszenie w celu sprawdzenia czy Pan/Pani nie powinna podjąć już leczenia. W przypadku wykrycia zmian w badaniu spirometrycznym zostanie Pani/Pan objęty opieką lekarską a w razie potrzeby także opieką specjalisty pulmonologia i poradni antynikotynowej.

  Dodatkowo informujemy, że Pacjenci Przychodni Południe mają dostęp do wykonania nieodpłatnego badania spirometrycznego codziennie w ramach podstawowej opieki zdrowotnej.

  Zapraszamy w dniu 17 listopada b.r. w godzinach 09:00-16:00, po wcześniejszym uzgodnieniu godziny przyjęcia drogą telefoniczną lub przez email.

  Tel.: 34 323 21 53, email: programy@przychodniapoludnie.pl

Bez komentarzy

Zapraszamy do komentowania wpisu