Światowy Dzień POChP 2012 w Przychodni Południe.

 • 12 listopada 2012  

  NIE JEST ZA PÓŹNO! – to optymistyczne hasło tegorocznego Światowego Dnia POChP, które obchodzimy w tym roku 14 listopada. Według najnowszych badań na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc cierpi ponad 2 milionów Polaków. Na całym świecie na POChP choruje około 44 mln osób. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przewiduje, że w 2020 r. POChP stanie się trzecią najważniejszą przyczyną zgonów – po chorobach układu krążenia i nowotworach. Choroba rozwija się zwłaszcza u aktywnych i biernych palaczy oraz osób narażonych na wdychanie szkodliwych pyłów lub gazów w miejscu pracy.

  Tegoroczne hasło Światowego Dnia POChP „Nie jest za późno” jest skierowane jest do różnorodnych odbiorców: osób, które mają objawy, a nie zostały jeszcze zdiagnozowane (nie jest za późno, by zwrócić się do lekarza i poprosić o wykonanie spirometrii); pacjentów z POChP (dla nich nie jest za późno, aby żyć aktywnie); lekarzy (nie jest za późno, aby pomóc swoim pacjentom lepiej oddychać).

  ZBADAJ WIEK SWOICH PŁUC! – zapraszamy osoby palące papierosy, które ukończyły 40 rok życia do przeprowadzenia testu spirometrycznego w naszej Pracowni Badań Spirometrycznych. Spirometria jest prostym nieinwazyjnym badaniem, które w sposób szybki pozwala ocenić zdrowie płuc. W przypadku stwierdzenia choroby (POChP), badanie umożliwia określenie stopnia jej zaawansowania oraz tempa progresji. Nieprawidłowe badanie spirometryczne zostanie ocenione przez naszych lekarzy, którzy rozpoczną leczenie lub wskażą dalszą drogę postępowania terapeutycznego. Aktywni palacze otrzymają propozycję rozpoczęcia leczenia Zespołu Uzależnienia od Nikotyny w naszej Poradni Antynikotynowej.

  Przewlekła obturacyjna choroba płuc nieodwracalnie ogranicza przepływ powietrza przez drogi oddechowe na skutek przewlekłego zapalenia oskrzeli i oskrzelików oraz rozedmy płuc. Proces postępuje z czasem. Główne objawy to duszność, świszczący oddech, uczucie ciasnoty w klatce piersiowej, nadmiar wydzielanego śluzu oraz kaszel. Postępująca duszność może ograniczać zdolność pacjenta do wykonywania zwykłych codziennych czynności – w ciężkich przypadkach nie mogą wychodzić z domu. Choroba prowadzi do częstszego występowania nadciśnienia, zawałów, udarów, zakrzepicy. Pacjenci dwukrotnie częściej chorują na cukrzycę typu 2 i nowotwory złośliwe. Zagraża im osteoporoza i depresja. Chorzy umierają 10-15 lat wcześniej niż ich rówieśnicy.

  Jak podkreślają eksperci, wczesne rozpoznanie POChP zwiększa szanse na całkowite wyleczenie lub opóźnienie postępu choroby oraz występowania powikłań.

Bez komentarzy

Zapraszamy do komentowania wpisu